For Home Users

Podstawowym kryterium pozwalającym oszacować prawidłową wielkość instalacji jest wysokość rachunków za prąd w danym gospodarstwie domowym. Co jednak w sytuacji kiedy instalacja fotowoltaiczna ma powstać na dachu budynku który dopiero powstał lub jest na etapie budowy i nie ma określonego zużycia energii? Jak ustalić moc instalacji fotowoltaicznej dla nowego domu?

timeline_pre_loader

WYCENA

Zanim zrealizujemy inwestycję, nasi eksperci przeprowadzą wizję lokalną, aby móc zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

OFERTA FINANSOWANIA

Przygotujemy dla Ciebie najbardziej dogodną ofertę finansowania instalacji. Tak, aby Twój zysk był jak najwyższy.

PROJEKT

Przed montażem dostaniesz od nas projekt instalacji – zobaczysz będzie się wyglądała całość inwestycji.

UMOWA

Liczy się pewność i bezpieczeństwo. Zagwarantuje Ci je podpisywana na początku współpracy umowa.

INSTALACJA I ODBIÓR

Nasi certyfikowani instalatorzy zamontują Twoją instalację fotowoltaiczną nawet w jeden dzień. Na montaż umówimy się z wyprzedzeniem w dogodnym dla Ciebie terminie. Rozliczenie następuje pod odbiorze instalacji.

SATYSFAKCJA I UŻYTKOWANIE

Teraz możesz cieszyć się już z zysków jakie przynosi darmowy prąd ze słońca. Zyskasz na nim Ty i Twój biznes.

Zapotrzebowanie na energię

Dla budynków już istniejących moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest do średniej wysokości rachunków za prąd. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że instalacja dokładnie odpowiada naszemu zapotrzebowaniu na prąd – nie jest ani za mała ani za duża dla naszego zużycia energii.

Dopasowana do potrzeb moc instalacji fotowoltaicznej pozwala na:

  • maksymalne obniżenie rachunków za prąd,
  • optymalizację kosztów samej instalacji.

Określenie zużycia prądu w nowym domu

W przypadku nowych budynków oszacowanie zużycia prądu nie jest do końca precyzyjne. Nie można jednoznacznie określić ile energii elektrycznej ma być przeznaczone na osobę czy na m2 domu. Jak zaplanować fotowoltaikę na nowym domu? Aby oszacować zużycie prądu weź pod uwagę sposób ogrzewania oraz to z jakich urządzeń elektrycznych będziesz korzystać. W każdym domu znajdują się oświetlenie, ogrzewanie oraz sprzęty AGD czy RTV. Szacowane zużycie prądu przez poszczególne urządzenia jest związane z ilością domowników i czasem pracy sprzętów oraz mocą i klasą energetyczną urządzenia. Czasem określenie ilości gotowanych posiłków czy prań na “oko” może znacząco wpłynąć na faktyczną ilość zużywanego prądu, a tym samym na wielkość instalacji fotowoltaicznej. Aby bardziej precyzyjnie określić swoje zużycie na energię elektryczną możesz skorzystać również z interaktywnego kalkulatora, takiego jak np. ten: http://kalkulator.tauron.pl/h5/.

Fotowoltaika na etapie projektowania domu

Już na etapie projektowania domu możemy uprościć późniejszy montaż fotowoltaiki i zmaksymalizować przyszłe uzyski instalacji. Planując instalację powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej powierzchni, orientacji i kącie nachylenia połaci dachowych, odpowiednim rozmieszczeniu krokwi, przewidzieć miejsce na instalację inwertera, oraz niezbędnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Warto na tym etapie skonsultować ze specjalistą ds. fotowoltaiki, który zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Realnie instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana, kiedy dom będzie miał skończony dach i ma gotowe przyłącze elektryczne.

Fotowoltaika bez rachunku – czy warto?

Fotowoltaika zawsze jest ogromną korzyścią ponieważ znacząco obniża koszty użytkowania budynku. Nie zawsze jednak opłaca się montować ją na dachu nowo powstałego budynku. Dlatego w trosce o zadowolenie oraz portfel klienta, specjaliści często radzą poczekać pół roku od wprowadzenia się, do czasu otrzymania pierwszych realnych rachunków za prąd. Wtedy dopiero są w stanie określić faktyczne zapotrzebowanie i dobrać odpowiednią instalację. Gdy instalacja jest za mała, nie zawsze jest możliwość jej rozbudowy, często wiąże się to z dodatkowymi kosztami (np. zmiana inwertera na taki o wyższej mocy). Z kolei przewymiarowana instalacja to niepotrzebny wydatek, wyprodukujemy dużo więcej energii niż zdążymy wykorzystać w ciągu roku i część nadwyżki oddanej do sieci do nas już nie wróci. Dlatego decydując się na fotowoltaikę na nowym domu powinniśmy zwrócić się do doświadczonego wykonawcy, który dokładnie oszacuje zużycie prądu lub zasugeruje poczekać na realne rachunki. Będziemy mieć wtedy pewność, że takiej firmie bardziej zależy na długofalowym zadowoleniu klienta niż na szybkim zysku ze sprzedaży niedostosowanej do potrzeb instalacji.

Menu